AcademicsStudent LifePeople

Butler Honors Top 100 Students

PUBLISHED ON Apr 23 2018

The Alumni Association has announced Butler University's Top 100 Outstanding Students, honoring the top juniors and seniors for the 2017–2018 academic year.

The list is below. Top 15 students have an asterisk next to their name.

The students honored each year continue the tradition of dedication and service to Butler. They reflect outstanding character, scholarship, engaged citizenship, leadership, and commitment to fostering diversity.To be considered a Top 100 student at Butler University, students must have a cumulative GPA of 3.5 or higher and may not be on conduct probation during the application process or the announcement for Top 100 and Top 15.

The Top 100 students are determined by the Top 100 Selection Committee composed of representatives of each of the six colleges, student affairs, academic affairs, and alumni. Each candidate is judged against the core values of the program on a numeric scale. At the end of the judging period, all scores are tabulated, and the Top 100 students are selected.

Visit the Top 100 website to view guidelines for the program. 

The Alumni Association in conjunction with the Office of Student Affairs conducts the Outstanding Student Recognition program. The program is in its 57th year.

The full list of honorees, majors, and hometowns:

Lynn Alsatie, International Studies and French, Carmel, Indiana

Siena Amodeo, International Business and Marketing, Powell, Ohio

Deborah Arehart, Middle/Secondary Education and French, Dayton, Ohio

Thomas Baldwin, Biochemistry, Carmel, Indiana

*Adam Bantz, Strategic Communication, Marketing, Muncie, Indiana

Alex Bartlow, Accounting and Spanish, Bloomfield, Indiana

Leah Basford, International Business, Chinese minor, Centerville, Indiana

Brianna Borri, Psychology, Ada, Michigan

Lauren Briskey, Actuarial Science, Statistics, Avon, Indiana

Amy Brown, Accounting, Saint Charles, Missouri

Rachel Burke, Mathematics, Software Engineering, Mount Vernon, Indiana

Jeremy Caylor, Biology, Chemistry, Tipton, Indiana

*Parker Chalmers, Finance/Risk Management & Insurance, Wyoming, Ohio

Lauren Ciulla, Biology, Carmel, Indiana

Brooklyn Cohen, Elementary Education, Glenview, Illinois

Hannah Coleman, Pharmacy, Danville, Indiana

Dana Connor, Communication Sciences and Disorders, Tallahassee, Florida

Vickie Cook, Chemistry, Woodburn, Indiana

Meredith Coughlin, Human Communication and Organizational Leadership, Tipp City, Ohio

*Ryan Cultice, Accounting and Finance, Warsaw, Indiana

Ashley Dale, Physics, Electrical Engineering, New Palestine, Indiana

Erin Dark, Pharmacy, West Lafayette, Indiana

Darby DeFord, Biology and Chemistry, Spencer, Indiana

Matt Del Busto, English creative writing and Spanish, Carmel, Indiana

David Dunham, Human Movement and Health Sciences Education, Zionsville, Indiana

Suzanne Dwyer, Pharmacy, Tinley Park, Illinois

Shelby Jo Eaton, Psychology and Sociology, Indianapolis

Ashlyn Edwards, Philosophy, Critical Communication, and French, New Albany, Indiana

*Katie Edwards, Marketing and Finance, Libertyville, Illinois

Sarah Elam, International Studies and Spanish, Indianapolis

John Evans, Accounting and Finance, Indianapolis

Hannah Faccio, Psychology, Belmont, Michigan

Megan Farny, Pre-PA, Evansville, Indiana

Megan Fitzgerald, Elementary Education and Religion, Dublin, Ohio

Annie Foster, Spanish and Chemistry minor, Westfield, Indiana

Jacklyn Gries, Pharmacy, Evansville, Indiana

Hannah Hartzell, Strategic Communication and Spanish, Powell, Ohio

Patrick Holden, PharmD/MBA, Brownsburg, Indiana

Jonny Hollar, Finance and Marketing, Warsaw, Indiana

Kate Holtz, Risk Management and Insurance, Finance, Godfrey, Illinois

*Nick Huang, Finance and Marketing, Geneva, Illinois

Karla Jeggle, Actuarial Science, Upper Arlington, Ohio

Nathan Jent, Health Sciences/Pre-PA, Crawfordsville, Indiana

Drew Johnson, Pharmacy, Noblesville, Indiana

Jakob Jozwiakowski, Chemistry, Boston, Massachusetts

Colton Junod, Biology and Biochemistry, Vincennes, Indiana

Libby Kaufman, Elementary Education, Chanhassen, Minnesota

*Nida Khan, Pharmacy/Pre-Med, Noblesville, Indiana

Rachel Koehler, International Studies and French, Franklin, Tennessee

*Caroline Kuremsky, Elementary Education with a Mild Intervention Minor, Cincinnati, Ohio

Carly Large, Accounting, Bloomington, Illinois

*Emily Lawson, Chemistry and Mathematics (Pre-Med), Fort Wayne, Indiana

Becca Lewis, Biology and Chemistry, Danville, Illinois

Rachael Lewis, Marketing, Spanish, and International Business, Danville, Illinois

Kayla Long, Critical Communications and Media Studies, Digital Media Production, Spanish, Evanston, Illinois

Kelsey McDougall, Biology, Canton, Michigan

Kirsten McGrew, Pharmacy, Louisville, Kentucky

Kasey Meeks, Health Sciences and Chemistry, Robinson, Illinois

Rachel Metz, Health Science, Ferdinand, Indiana

Joshua Murdock, Pharmacy, Grand Junction, Colorado

*Kelly Murphy, Human Communication and Organizational Leadership, Dublin, Ohio

Emily Nettesheim, Health Sciences and Spanish, Lafayette, Indiana

Alexis Neyman, Biochemistry, Fort Wayne, Indiana

Olivia Nilsen, Communication of Sciences and Disorders, Neuroscience minor, Ballwin, Missouri

Gehrig Parker, Sports Media, Park Ridge, Illinois

Justin Poythress, Accounting and Finance, Geneva, Illinois

*Tori Puhl, Actuarial Science, Mequon, Wisconsin

*Salman Qureshi, Biology, Fishers, Indiana

*Courtney Raab, Health Sciences, Highland, Indiana

Jordan Rauh, Pharmacy, Wabash, Indiana

Allison Reitz, Communication Sciences and Disorders, Newburgh, Indiana

Kate Richards, Communication Sciences and Disorders, Effingham, Illinois

Sophie Robertson, Dance Arts Administration and Journalism, Gig Harbor, Washington

*Abdul Saltagi, Biology, Fishers, Indiana

Kaitlyn Sawin, Marketing, Appleton, Wisconsin

Olivia Schwan, Marketing and Spanish, Kalamazoo, Michigan

*Abby Sikorcin, Health Sciences, Lisle, Illinois

Sundeep Singh, Biology and Political Science, Fishers, Indiana

Maree Smith, Spanish and Marketing, Monticello, Minnesota

Lilli Southern, Communication Sciences and Disorders, Solsberry, Indiana

Madison Stefanski, Elementary Education and seeking licensure in Special Education with minors in Reading, Frankfort, Michigan

Isaiah Strong, Strategic Communication/Recording Industry Studies, Brooklyn Park, Minnesota

Natalie Van Ochten, Biology and Biochemistry, Shorewood, Minnesota

Alexander Waddell, Accounting, Greenwood, Indiana

Skyler Walker, Pharmacy, Racine, Wisconsin

Kathryn Warma, Science, Technology, and Sociology, Carlinville, Illinois

Riley Wildemann, Pharmacy, Plainfield, Indiana

Alexander Wright, Chemistry, Fishers, Indiana

Heather Wright, Music, Greentown, Indiana

Jill Yager, Biology, Rushville, Indiana

Due to a tie in scoring, more than 100 students are being honored for the 2017–2018 academic year. All honorees were recognized at the Outstanding Student Banquet on April 13, where the Top 15 Most Outstanding Students were announced.

This list includes all students who opted to post their names.

 

In the photo:

Front row: Emily Lawson, Nida Khan, Nicholas Huang, Caitlyn Foye, Katie Edwards, Adam Bantz, Kelly Murphy

Back row: Abby Sikocin, Abdul Saltagi, Courtney Raab, President Danko, Salman Qureshi, Tori Puhl, Ryan Cultice

 

Media contact:
Marc Allan
mallan@butler.edu
317-940-9822

 

 

Butler Honors Top 100 Students

This is the 57th year to recognize the Top 100 students' dedication and service to Butler.